top of page

O KOSTARICE

Kostarika je malou zemičkou Střední Ameriky vklíněná mezi Nikaraguu a Panamu. Její pláže omývá z jedné strany Tichý oceán a z druhé Karibské moře. K návštěvě stojí jak přírodní krásy, tak památky na naleziště zlata.

INFORMACE:


 časový posun: zimní - 7 hodin / letní - 8 hodin
 měna: kostarický colon (CRC)
 letecká společnost: Air France, Condor, Iberia, Lufthansa
 doba letu: od 14 hodin

PODNEBÍ:


Hlavní sezóna v Kostarice trvá od prosince do dubna, kdy se vyskytuje nejméně dešťových srážek. Od května do listopadu je v Kostarice období dešťů. Záleží však o jaké pobřeží se jedná a v posledních letech to neplatí stoprocentně. Například v karibské části je září a říjen TOP obdobím celého roku. Teploty jsou podobně během celého roku kolem 25-30 °C s výjimkou horských oblastí, kde se teploty pohybují kolem 15-20°C.

JAZYK:


Úředním jazykem v zemi je španělština. V turistických lokalitách se dále domluvíte anglicky.

MĚNA A VÝMĚNA PENĚZ:


Hlavní měnovou jednotkou je kostarický colon (CRC).Na směnu doporučujeme USD. Výměna peněz je nejspolehlivější na letišti či v bankách nebo v autorizovaných směnárnách. Kreditní karty, stejně tak jako cestovní šeky jsou běžně akceptovány.

ELEKTŘINA:


V hotelech je užíván elektrický proud o napětí 100-127 V. Zásuvky jsou s plochými zdířkami, je tedy nutný adaptér.

VÍZUM A VSTUPNÍ FORMALITY:


Do Kostariky platí bezvízový styk. Občan ČR, držitel platného cestovního pasu či cestovního průkazu, může vstoupit na území Kostariky bez víza a pobývat na něm po dobu nepřesahující 90 dnů ode dne vstupu.

Kostarika je skutečná rajská zahrada. Najdete zde jak tropické pralesy, tak i krásné písčité pláže a více než 100 sopek, z nichž 10 je stále ještě aktivních. Je těžké vybrat ta nej místa, ale tyto rozhodně nevynechejte.

WhatsApp Image 2022-07-25 at 14.04.12.jpeg

1. Národní park Tortuguero – mini Amazonie
Národní park Tortuguero se pyšní pestrou biodiverzitou a díky 11 různým typům prostředí (deštný prales, mangrovníky, bažiny, pláže, laguny…) je přezdíván na mini-Amazonii. Se svou rozlohou 31 174 ha je domovem asi 400 druhů ptáků, 60 dosud známých druhů žab, 30 druhů sladkovodních ryb, 3 druhů opic a také ohrožených kapustňáků. Tortuguero je také nejdůležitějším místem pro rozmnožování zelené mořské želvy v celém Karibiku. V období kladení vajíček sem připlouvá přibližně 40 tisíc jedinců. Na celém světě žije jen osm mořských druhů želv, z toho jich šest hnízdí v Kostarice a čtyři právě v Tortuguero. I když je Tortuguero hůře přístupný a dostanete se tam pouze lodí, letadlem či helikoptérou, patří oprávněně mezi nejkrásnější a nejnavštěvovanější národní parky Kostariky.

2. Národní park Cahuita – ráj pod mořskou hladinou

Národní park Cahuita je rozsáhlá mořská rezervace jihovýchodně od Limónu. Dochované kostarické korálové útesy poskytují útočiště mnoha druhům ryb a želv. Rozhodně si však udělejte čas na návštěvu parku a začněte opravdu brzy ráno (park se otevírá v 7:00). Zvyšujete tak šanci vidět opravdu mnoho zvířat jako jsou pásovci, nosálové, hadi, bazilišci a mnoho dalších druhů. Podél pláže vede turistická stezka, která však bývá při přílivu neprůchodná, je tedy dobré se informovat o aktuálním stavu dříve, než se na cestu vydáte.

Vstupné je dobrovolné, ale většina lidí daruje kolem 10 $. Pláže s azurově modrou vodou jsou blízko stezky, a tak si i koupání nenechte ujít..

WhatsApp Image 2022-07-25 at 13.35.58.jpeg
WhatsApp Image 2022-07-25 at 14.00.48.jpeg

3. Puerto Viejo – pohodářský karibský život „Pura vida“
Puerto Viejo je malé letovisko v provincii Limon na karibském pobřeží Kostariky známé svými malebnými plážemi. Budete tady silně vnímat silnou rastafariánskou stopu.
Kromě odpočinku na proslulých karibských plážích se můžete těšit i na nenáročné výlety do tamních džunglí, deštných pralesů či národních parků. Na plantáži ochutnáme nejkvalitnější kakao, banány či káv. Chcete-li pokračovat v průzkumu karibského pobřeží, můžete se projít v Punta Uva. 
Další turistické lákadlo najdete v místě Manzanillo. Zde najdete začátek pobřežní stezky, podél které objevíte množství ztracených pláží. Stezka vede až do Punta Mona.

4. Národní Park Manuel Antonio

Určitě nesmíte minout pláž v Národním Parku Manuel Antonio na pobřeží Pacifiku. Ne vše v Kostarice je totiž jen džungle. Park se rozkládá na pobřeží Tichého oceánu, nedaleko od města Quepos. Malebné zátoky, písečné pláže, tropický prales, kdy působivou scenériidoplňují vysoké hory v pozadí.Vstup do parku od stejnojmenné vesničky odděluje řeka Río Camaronera. Po přibližně půl hodince chůze dojdete na první pláž s přílivovými jezírky Playa Ospadilla Sur, která je ideálním místem nejen pro šnorchlování. Už tady můžete totiž spatřit většinu ze zde žijících zvířat. Potkáte vřešťany, kosmany a malpy, možná i lenochody, oceloty, leguány, tukany, andulky, papoušky ara i delfíny a mnohé další.

WhatsApp Image 2022-07-25 at 14.02.51.jpeg
WhatsApp Image 2022-07-25 at 13.39.26.jpeg

5. Monteverde – projděte či proleťte se v korunách stromů v džungli Mlžný prales Monteverde je nejen rájem pro ornitology, kteří zde mohou spatřit třeba kolibříky, tukany nebo nepolapitelné kvesaly chocholaté, ale i pro milovníky orchidejí. Na Kostarice roste více než 1000 druhů této rostlinky. Většinu z nich najdete právě v rezervaciMonteverde. Dalším velkým lákadlem parku jsou však tzv. canopy tours, tedy výlety do korun stromů. Je to často adrenalinový zážitek, na který jen tak nezapomenete. Korunami stromů se totiž můžete buď v klidu procházet nebo se jimi spustíte zavěšeni na laně. V obou případech budete mít možnost pozorovat džungli z nezvyklé perspektivy. Nával adrenalinu, jedinečnévýhledy i nezapomenutelný zážitek jsou zaručeny.Jen málokdo by Monteverde spojoval také s výrobou sýrů, neboť kvakerská sýrárna uprostřed kostarických mlžných je raritka, kterou je dobré nevynechat.

6. Sopka Arenal – nejnavštěvovanější sopka v zemi

Nejaktivnější a nejznámější sopkou na Kostarice je vulkán Arenal. Má dokonalý kuželovitý tvar a lidé mu často neřeknou jinak, než „Pan de Azúcar“, tedy sladký chlebíček. Ještě do října roku 2010 předváděl téměř každý den velkolepou podívanou v podobě chrlenímohutných sloupů prachu a dýmu. Za působivého hřmění poskytoval pohled na proudy po svazích se valící rozžhavené lávy, poté zničehonic utichl a momentálně bez jakékoliv známky aktivity tiše odpočívá. I tak však pohled na snad nejpůsobivější sopku Kostariky stojí za to. Díky velkému množství aktivních vulkánů v Kostarice najdete mnoho termálních pramenů.Mají různé teploty a obsahují mnoho minerálů. I na úpatí Arenalu najdete termální lázně jako třeba známé horké prameny Tabacón.

WhatsApp Image 2022-07-25 at 13.39.36.jpeg
IMG_5514.HEIC

7. Sopka Poás – chameleonské jezeroKromě Arenalu patří mezi aktivní vulkány v Kostarice ještě třeba Irazú, Rincón de la Vieja, Turrialba a taky sopka Poás, která má rovnou tři krátery. Ten nejvyšší zcela splývá s ubočím a je zahalen do mlhy. V druhém kráteru se nachází jezero a až teprve ten nejnižší, 1,5kilometru široký kráter, je stále aktivní.Na jeho dně bublá horké bahnité jezero, které mění barvu jako chameleon. Na základě chemického složení plynných exhalací mění barvu od mléčné, přes tyrkysovou až po šedou. To však není vše. Pukliny na dně kráteru jsou cestami, jimiž povrchová voda proniká dopodzemí a tam se zahřívá. Ven se pak prudce vrací obohacena o plyny v podobě gejzírů.

8.Montezuma – městečko v zatáčce
Pokud hledáte klid a veškerou slast života, tak jste tu správně.

Montezuma je opravdu stylové barevné městečko, takový malý ráj ležící na krásné pláži obehnané palmami s barevnými domky plnými kaváren, restaurací, suvenýrů či půjčoven surfů. Místní dredaři tu prodávají své ručně vyráběné šperky. Z města Jacó je cesta do Montezumy podstatně rychlejší a příjemnější, bohužel však za také několikrát vyšší cenu. Na kraji Montezumy se nachází želví záchytná stanice ASVO Montezuma, která určitě také stojí za návštěvu. Abyste měli štěstí na setkání se želvami, je nejlepší se předem informovat přímo na jejich stránkách nebo kontaktovat stanici přes instagram, kde reagují také velmi rychle. Jako další možnost výletů se nabízí plavba na průzkum okolních ostrůvků.

WhatsApp Image 2022-07-25 at 14.26.15.jpeg
WhatsApp Image 2022-07-25 at 14.00.47.jpeg

9. Národní park Corcovado – největší kostarický klenot

Pokud by v Kostarice bylo jedno místo, které musíte navštívit, je to právě Corcovado. Tato velká přírodní rezervace o rozloze více než 400 kilometrů čtverečních, která z něj činí největší park v zemi, má neuvěřitelnou biodiverzitu. Primární les byl ušetřen masivního odlesňováníve 20. století.Rozsáhlá oblast a skutečný primární les jsou dva faktory, které vysvětlují, proč zde najdete velká zvířata jako je jaguár, puma, tapír… vám zůstat v parku alespoň jednu noc, abyste si mohli užít pohlcující zážitek z noci strávené při hledání zvířat všeho druhu. Pokud jde o vstupdo parku, je velmi drahý a průvodce je povinný. Někdo vám možná bude tvrdit, že můžete jít bez průvodce, ale není to možné.

10. NP Cerro Chirripo – nezapomenutelné výhledy z mraků

Pokud sníte o výstupu na nejvyšší bod v Kostarice, mám pro vás několik tipů. Cerro Chirripo je nejvyšší hora pohoří Cordillera de Talamanca s nadmořskou výškou 3820 m.n.m. a nachází se ve stejnojmenném parku Cerro Chirripo. Tento výlet vás zavede na nezapomenutelný výhled na Tichý oceán a zároveň na Karibské moře, ale varuji vás, že to bude za cenu určitéfyzické námahy. Na tento trek můžete vyrazit ze dvou bodů, a to ze San Jeronimo nebo ze San Gerardo (ve výšce 1300 m.n.m.). Je snadné se tam dostat autobusem z hlavního města nebo tichomořského pobřeží přes San Isidro de El General. Poté budete muset získat povolení k vstupu do parku v ceně 18 $ za den. Počet míst na den je velmi limitovaný, takže rezervaci musíte udělat několik týdnů předem.Výstup na Cerro Chirripo Trek se obvykle rozděluje na dva dny s přenocováním v Crestones Hut. Počítejte 30 $ za noc včetně jídla.

WhatsApp Image 2022-07-25 at 14.17.33.jpeg
278490282_10227218706003780_6642867252235536749_n.jpg

11. Rio Celeste – azurová řeka
Národní park Voloro Tenorio, domov této azurové řeky, se nachází dvě hodiny cesty z La Fortuny. Park se otevírá v 8:00 a vstupné je 10 $. Parkovat můžete přímo před parkem za jedno nebo dvě eura. V tomto případě je opravdu dobré si vybrat den své návštěvy podle počasí, protože v případě deště nebo bez slunečních paprsků se vám specifická modrá barva neukáže. Opět doporučuji být v parku časně a vydat se do parku hned, jakmile se otevře. To vám umožní si vše plně užít v klidu bez lidí a pokusit se pozorovat zvířata, která zde žijí.

Azurová řeka vás bude provázet celým parkem. Pokud přijedete ráno, začněte nejdřív okruhem, aby měly sluneční paprsky čas ozářit vodní hladinu. Po cestě si užívejte místa u řeky a pohledy na majestátní sopku Tenorio. Cesta vede také k „Laguna Azul“, která, jak název napovídá, nemůže být modřejší.

Zdroje:

hedvábná stezka

za horizontem

infoglobe

cestuj levně

Image by Ralph (Ravi) Kayden
bottom of page